Způsob financování a poděkování
Poděkování za příspěvky na rozšíření chráněného bydlení
V roce 2017 otevřeme v České lípě nový velký byt chráněného bydlení v Dubické ulici, a navýšíme tak kapacitu služby ze 6ti na 10 míst.
Přípravy na otevření nového bytu probíhaly v průběhu celého roku 2016. Žádali jsme o souhlas s rozšířením služby všechny obce v regionu a krajský úřad, a zároveň probíhala rekonstrukce prostor v Dubické ulici.
Rekonstrukci financoval vlastník objektu, pan Martin Urban na vlastní náklady. Zároveň jsme podávali žádosti o finanční prostředky na vybavení prostor do různých grantových řízení, a také na okolní obce.
Všem, kteří přispěli, mnohokrát děkujeme, bez jejich přispění bychom nový byt nemohli otevřít!
Byli to zejména:
- Pan Martin Urban
- Nadace ČEZ s příspěvkem 70 000 Kč na nábytek
- Výbor dobré vůle – nadace Olgy Havlové s příspěvkem 15 000 Kč na kuchyňskou linku
- Projekt Elektrowin, díky němuž jsme získali spotřebiče – pračky, sušičky, lednice apod.
- Město Doksy s příspěvkem 20 000 Kč na vybavení
- Nadace Euronisa s příspěvkem 50 000 Kč na nábytek
Děkujeme všem, kteří nás v uplynulých dvou letech podpořili
- Podpořeno z programu Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové – nákup kuchyňské linky do chráněného bydlení v České Lípě v roce 2016
- Dotační FOND Libereckého kraje
- Úřad práce v Liberci
- Krajský úřad v Liberci
- Magistrát města Liberce
- Městský úřad v Jablonci nad Nisou
- Nadace EURONISA
- Psychiatrická léčebna v Kosmonosech
- Psychiatrické oddělení v Liberci
- Město Česká lípa
- Město Mimoň
- Město Nový Bor
- Ing. Lumír Schubert – Auditex
- Ježek software s.r.o.
- Potravinová banka Liberec
- Silnice Žáček s.r.o.
- Město Frýdlant
- Mikroregion Frýdlantsko
Fokus Liberec je nestátní neziskovou organizací a tedy jako všechny NNO závisí na jednoletém financování. Hlavním finančním zdrojem jsou tedy dotace a granty. Naši činnost podporuje převážně Ministerstvo práce a sociálních věcí a to formou dotace na provozní a mzdové náklady sdružení a významnou měrou i prostřednictvím Úřadu práce (Fokus je zaměstnavatel osob se změněnou pracovní schopností).
Důležitou úlohu v našem financování hraje Krajský úřad Libereckého kraje, který spolu s MPSV spolurozhoduje o poskytnutí dotace, nebo se přímou dotací podílí na financování některých akcí – v loňském roce například dotací na nákup kotle a topení pro Chráněné bydlení a dotací na úhradu provozních nákladů spojených s transformací služeb Fokusu. Pravidla Krajského úřadu LK umožnila i nestátním neziskovým organizacím úspěšně čerpat finanční zdroje z EU v rámci Společného regionálního operačního programu – SROP.
Finanční podporu získáváme i od nadací. Tyto finanční prostředky jsou většinou vázány na podporu konkrétních aktivit (např. nákup materiálu, vybavení nových prostor, propagační akce apod.).
Města Česká Lípa, Mimoň, Nový bor a Doksy se podílejí na financování Fokusu granty nebo dotacemi určenými na podporu služeb a činností, které realizujeme v jejich spádové oblasti. V roce 2014 2015 a 2016 Česká lípa podpořila rozvoj služeb chráněné bydlení a Podpora samostatného bydlení.
Město Jablonec nad Nisou se významně podílí na financování činnosti jablonecké pobočky Fokusu, konkrétně služeb Podpora samostatného bydlení a služby Sociálně terapeutické dílny.
Stejně tak se na našem financování významně podílí město Liberec, konkrétně služeb Chráněné bydlení, Podpora samostatného bydlení, a Sociálně aktivizačních služeb pro seniory a osoby se zdravotním postižením.
Fyzické a právnické osoby (sponzoři) se podílejí na financování Fokusu menšími finančními částkami, zejména však různými úlevami, slevami na materiálu, na dopravě apod.